Ako namontovať Tatranský obklad?

Zavolajte Nám

+421 905 723 220

Ako namontovať Tatranský obklad ?

Keď príde reč na obkladové materiály, možnosti zákazníka sú takmer neobmedzené. Ako si ale vybrať to pravé pre vašu domácnosť? Tatranský profil je rokmi overená klasika, ktorá sa hodí do väčšiny interiérov a okrem toho, že je esteticky veľmi atraktívny, dodá priestoru prírodný a prirodzený vzhľad. Prečítajte si naše tipy na montáž tatranského profilu.

Určite si aj vy pamätáte, že kedysi mala nejedna domácnosť aj slovenskú izbu. V nej nesmelo chýbať drevo v podobe masívneho stola, vyrezávaných stoličiek a dreveného obkladu na stene. Síce dnes sa podobné stoly a stoličky do moderných interiérov hodiť asi nebudú, drevený obklad aj naďalej. Jeho efektnou a na pokládku najjednoduchšou alternatívou je tatranský profil, teda tradičný slovenský obklad na stenu.

Neprekáža, ak stena nie je úplne rovná. Drobné rozdiely sa stratia po montáži základnej drevenej konštrukcie. Drevo, ktoré budete pri montáži tatranského profilu používať, prineste do miestnosti vopred. V ideálnom prípade týždeň pred začiatkom práce. Ak to nebudete časovo stíhať, postačia aj dva dni. Dôvodom je, že sa drevo “aklimatizuje” na teplotu a vlhkosť danej miestnosti a vy sa tak vyhnete jeho následnému napínaniu či praskaniu po tom, ako ho namontujete na stenu.

Montáž podkladu

Tatranský profil sa montuje na nosnú konštrukciu z hranolov, ktorá plní hneď niekoľko funkcií. Tou prvou je, že drží dosky profilu pokope a zabezpečuje cirkuláciu vzduchu. Druhou veľkou prednosťou je, že zakryje drobné nerovnosti steny. A do tretice – do medzery, ktorú nosná konštrukcia vytvorí medzi stenou a doskami, môžete umiestniť tepelnú alebo zvukovú izoláciu. Je dôležité, aby ste nezabudli doniesť hranoly nosnej konštrukcie do miestnosti zároveň s doskami profilu.

Hranoly by v prípade rozdielnej vlhkosti mohli tiež pracovať, čo by zmarilo vaše úsilie a snahu. Keď budete hranoly osádzať, najprv upevnite tie obvodové. Následne vytvoríte “mriežku”. To znamená, že ďalšie hranoly budete umiestňovať vo vzdialenosti pol metra až meter, v horizontálnom aj vertikálnom smere. V priestoroch, ktoré medzi jednotlivými hranolmi vzniknú, tak bude automaticky prúdiť vzduch.

Montáž Tatranského obkladu

Montáž samotných dosiek je už len zlízanie smotany. Vďaka jednoduchému systému perodrážky sa budete cítiť ako pri skladaní puzzle. Jednotlivé kusy do seba jednoducho a prirodzene zapadnú, vďaka čomu vám práca pôjde od ruky. Zvýšenú pozornosť venujte uloženiu prvej dosky – tá určí, ako bude vyzerať celá obložená plocha. Položte si prvú dosku na nosnú konštrukciu a pomocou vodováhy ju umiestnite do optimálnej polohy. Následne ju pripevnite k nosnej konštrukcii napevno.

Ako spojovací materiál môžete použiť klince alebo skrutky. V prípade, že nechcete, aby bolo spoje vidno, odporúčame montážne pliešky z ocele. Poslednú dosku v rade bude pravdepodobne potrebné orezať tak, aby vošla do vzniknutého priestoru. Na úpravu jej rozmerov odporúčame použiť priamočiaru pílu. Na záver aplikujte hornú a spodnú lištu a voilá, drevený obklad je hotový.

 

Neváhajte a zavolajte nám ešte dnes! +421 905 723 220

Kontaktujte Nás
Nájdete Nás

Pošlite Nám správu

Ozveme sa Vám v čo najkratšom čase

* povinné polia
Vložením a odoslaním správy súhlasíte s podmienkami ochrany osobných údajov